Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej Dębno
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Informacje dla wnioskodawców

Dodatek elektryczny - dopłata do prądu

Podstawowe informacje

Dodatek elektryczny jest dopłatą do prądu dedykowaną gospodarstwom domowym, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania mieszkań i domów.

Dotyczy to osób korzystających między innymi z pomp ciepła, pieców elektrycznych i bojlerów (UWAGA: nie chodzi tutaj o bojlery podgrzewające tylko wodę, ale takie z funkcją CO – do ogrzewania mieszkania). Źródło ogrzewania musi być zgłoszone do CEEB (Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków) do dnia 11 sierpnia 2022 r. lub po tym terminie gdy źródło ogrzewania jest zgłoszone po raz pierwszy (w przypadku gdy jest to źródło ogrzewania uruchomione po raz pierwszy po tej dacie)

Dodatek elektryczny nie przysługuje dla właścicieli przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Dodatek elektryczny nie przysługuje również gospodarstwom domowym objętym pozytywnie rozpatrzonym wnioskiem o wypłatę dodatku węglowego lub dodatku do innych źródeł ciepła, jak pellet, gaz LPG, drewno czy olej opałowy.

Dopłata do prądu jest jednorazowa i wynosi, w zależności od zużycia energii (w tym samym miejscu zamieszkania):

1000 złotych w przypadku zużycia energii elektrycznej w 2021 roku na poziomie maksymalnie 5MWh,

1500 złotych w przypadku zużycia energii elektrycznej w 2021 roku przekraczającym 5MWh.

Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5MWh.

Jak rozumieć definicję gospodarstwa domowego?

Gospodarstwo domowe jednoosobowe – tworzy osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca.

Gospodarstwo domowe wieloosobowe – tworzy osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące.

W przypadku, gdy pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe -  jeden dodatek przysługuje dla wszystkich gospodarstw domowych. Jeżeli złożono więcej wniosków o wypłatę dodatku z jednego adresu, to dodatek jest przyznawany wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy.

WYJĄTEK: jeśli pod jednym adresem, ale w odrębnych lokalach mieszka kilka gospodarstw domowych i wykorzystują one różne lub współdzielone źródła ogrzewania wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, to każdemu z tych gospodarstw domowych będzie przyznany dodatek elektryczny. Dodatek będzie mógł zostać przyznany po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, z którego będzie wynikać zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania

Gdzie i kiedy można złożyć wniosek?

 Wniosek o dodatek elektryczny można złożyć od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r.

Wniosek w wersji elektronicznej można pobrać klikając w link poniżej: 

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego z RODO - pdf

Wniosek można złożyć również elektronicznie przez platformę E-Puap

UWAGA WAŻNE : W PRZYPADKU GDY WNIOSEK JEST SKŁADANY ELEKTRONICZNIE - OBOWIĄZKOWO MUSI BYĆ ON PODPISANY KWALIFIKOWANYM PODPISEM ELEKTRONICZNYM LUB UWIERZYTELNIONY PROFILEM ZAUFANYM - OSOBISTYM WNIOSKODAWCY. WNIOSKI BEZ PODPISU ELEKTRONICZNEGO LUB NIE UWIERZYTELNIONE PROFILEM ZAUFANYM POZOSTANĄ NIE ROZPATRZONE.

Adres skrzynki EPUAP : /opsdebno/SkrytkaESP

Dodatek wypłaca się w terminie do 31 marca 2023 r.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Aneta Skórska-Widecka 15-12-2022 08:08
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Aneta Skórska-Widecka 15-12-2022
Ostatnia aktualizacja: Aneta Skórska-Widecka 25-01-2023 09:54