Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej Dębno
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Regulamin rekrutacji i realizacji programu

Logo

Załącznik do Zarządzenia nr 3/2024

Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębnie

z dnia 20.12.2024r.

 

 

REGULAMIN REKRUTACJI I REALIZACJI PROGRAMU

ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” - EDYCJA 2025,

FINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO

 

  1. Słowniczek

  1. program – program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025, finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego:

    https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1533,nabor-wnioskow-w-ramach-resortowego-programu-ministra-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2025

  2. usługi – usługi asystencji osobistej realizowane na rzecz osoby z niepełnosprawnością;

  3. asystent – osoba świadcząca usługi, spełniająca wymagania określone w rozdziale IV ust. 4 programu;

  4. odbiorca – uczestnik programu, czyli osoba, która złożyła dokumenty i zakwalifikowała się do udziału w programie – działająca osobiście lub reprezentowana przez opiekuna prawnego;

  5. kandydat – osoba ubiegająca się o udział w programie – działająca osobiście lub reprezentowana przez opiekuna prawnego – która wzięła udział w I i II etapie rekrutacji;

  6. realizator Ośrodek Pomocy Społecznej z siedzibą ul. Droga Zielona 1, 74-400 Dębno – jednostka organizacyjna Gminy Dębno.

 

  1. Informacje ogólne

      1. Program będzie realizowany zgodnie z wnioskiem, złożonym przez Gminę Dębno i  zaakceptowanym przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

      2. Liczba miejsc w programie jest ograniczona.

      3. Złożenie karty zgłoszenia do programu u realizatora nie jest jednoznaczne z udziałem w  programie.

      4. Zgodnie z rozdziałem II programu „celem rozpowszechnienia usług asystencji osobistej jest zwiększenie szans osób z niepełnoprawnościami na prowadzenie bardziej niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia”. W związku z tym, program skierowany jest w szczególności do osób, które przy wsparciu asystenta/tki zwiększą swoje możliwości życia samodzielnego i  aktywnego.

      5. Usługi nie są usługami opiekuńczymi, ani specjalistycznymi usługami opiekuńczymi, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1283, ze zm..) i ich nie zastępują.

      6. Usługi są realizowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami odbiorcy/czyni, przy jego/jej aktywnym udziale oraz zgodnie z zakresem i harmonogramem ustalonym wspólnie przez odbiorcę/czynię i asystenta/tkę.

      7. Odbiorca/czyni nie ponosi odpłatności za usługi.

      8. Usługi nie są realizowane w placówkach zapewniających całodobową opiekę (szpitale, domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze itp.) oraz w placówkach dziennego stacjonarnego wsparcia (ośrodki wsparcia, dzienne domy pobytu itp.).

      9. Jeden odbiorca/czyni może korzystać z usług jednego asystenta/tki.

      10. Odbiorca/czyni lub realizator może wskazać nowego/ą asystenta/tkę w przypadku:

  1. przedłużającej się powyżej 14 dni niedyspozycyjności asystenta/tki,

  2. rezygnacji asystenta/tki ze współpracy z danym odbiorcą/czynią,

  3. rezygnacji odbiorcy/czyni ze współpracy z danym asystentem/tką.

  1. W czasie trwania programu odbiorca/czyni może dokonać maksymalnie dwóch zmian asystenta/tki. Każdorazowa zmiana powyżej dwóch będzie rozpatrywana indywidualnie, na wniosek odbiorcy/czyni.

  2. Czas świadczenia usług na rzecz odbiorcy/czyni: od dnia podpisania umowy zlecenia pomiędzy asystentem, a realizatorem maksymalnie do 30 listopada 2025 r.

 

§1

Rekrutacja do Programu.

 

W 2025 r. w ramach Programu usługami asystenta na terenie Gminy Dębno zostanie objętych 17 osób z niepełnosprawnością w tym:

? osoby z o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne); przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności ze wskazaniem co najmniej dwóch niepełnosprawności.

i trudnościami związanymi z mobilnością i komunikacją

? osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne)

? osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną

? osoby o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności powinno być wydane na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych albo orzeczenia równoważne do wyżej wymienionego.

Ośrodek zastrzega sobie możliwość zwiększenia liczby uczestników Programu w sytuacji dostępności godzin przyznanych Gminie Dębno w Programie w 2025 r.

 

2. Ośrodek przeprowadzi rekrutację w dwóch etapach:

Etap I – kwalifikuje do przyznania usługi asystenta na podstawie następujących dokumentów:

a) załącznik nr 7 do Regulaminu – Karty zgłoszenia do Programu

b) kserokopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,

c) załącznik nr 1 do Regulaminu – podpisanej klauzuli informacyjnej RODO

 

3. W przypadku wskazania przez Uczestnika Programu osoby na Asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej, oświadczenie osoby niepełnosprawnej/opiekuna osoby niepełnosprawnej, że wskazany przez nią asystent jest przygotowany do realizacji wobec niej usług asystencji osobistej oraz o braku pokrewieństwa Uczestnika z Asystentem - wzór stanowi załącznik nr 3 do Regulaminu.

4. W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane jest także:

1) zaświadczenie o niekaralności;

2) informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;

3) pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.

5. Dokumenty należy składać w formie papierowej w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębnie ul. Droga Zielona 1, 74-400 Dębno, w pok. nr 8 w godzinach urzędowania (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 14.00)

6. Złożenie dokumentów rekrutacyjnych nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem się do udziału w Programie.

7. Zgłoszenia do Programu będą rozpatrywane przez Komisję Rekrutacyjną powołaną przez Kierownika Ośrodka.

O zakwalifikowaniu do Programu będą brane pod uwagę:

? samotne zamieszkiwanie TAK 5 pkt NIE 0 pkt

? brak możliwości uzyskania pomocy ze strony innych członków rodziny, np. ze względu na wiek, stan zdrowia bądź aktywizację zawodową, inne TAK 5 pkt NIE 0 pkt

? uczestniczenie w placówkach wsparcia dziennego TAK 0 pkt NIE 5 pkt

? korzystanie z usług opiekuńczych TAK 0 pkt NIE 5 pkt

? samodzielne poruszanie się w domu TAK 0 pkt NIE 5 pkt

? samodzielne poruszanie się poza miejscem zamieszkania TAK 0 pkt NIE 5 pkt

? wskazanie asystenta TAK 2 pkt NIE 0 pkt

? inne czynniki związane z sytuacją indywidualną osoby (np. pomoc sąsiedzka, funkcjonowanie w społeczeństwie, możliwości psychofizyczne) od 0 do 5 pkt.

8. Osoby, które złożą dokumenty po upływie terminu rekrutacji, zostaną umieszczone na liście rezerwowej.

 

Etap II – przeprowadzenie rozmowy z kandydatem do Programu, w celu uszczegółowienia zakresu wsparcia

a) oświadczenia uczestnika Programu – zał. Nr 4 do Regulaminu.

 

1. Osoby zakwalifikowane do udziału w Programie otrzymają decyzję przyznającą pomoc w formie usług asystenta osobistego.

 

2. W przypadku osób, które w procesie rekrutacji otrzymają taką samą ilość punktów, będzie decydowała informacja/opinia pracownika socjalnego o funkcjonowaniu tej osoby w środowisku.

 

3. Komisja Rekrutacyjna sporządzi protokół z posiedzenia oraz „Kartę Oceny do zakwalifikowania w Programie” stanowiącą Załącznik Nr 5 do Regulaminu.

 

4. Dokumenty rekrutacyjne nie podlegają zwrotowi i stanowią własność Ośrodka.

 

5. Po wyczerpaniu limitu dostępnych miejsc w Programie osoby zgłaszające chęć udziału zostaną wpisane na listę rezerwową. W przypadku rezygnacji osoby objętej usługami asystenta, do Programu będzie zapraszana kolejna osoba z listy rezerwowej, zgodnie z kryterium rekrutacji.

 

§2

Zasady uczestnictwa w Programie

 

1. W celu objęcia wsparciem jak największej liczby osób, planowany limit godzin usług dla 1 osoby niepełnosprawnej wynosi na cały okres trwania programu:

 

? od 200 - 350 godzin rocznie dla niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną

? 280 – 680 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności ( w tym orzeczenia równoważne)

? 200 – 430 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną (w tym orzeczenia równoważne)

? 100 – 304 godzin rocznie dla osób niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (w tym orzeczenia równoważne)

 

2. Osoba niepełnosprawna lub opiekun prawny ma prawo wyboru osoby, która będzie świadczyć usługi asystenta.

 

3. Usługa asystenta nie może być świadczona przez członków rodziny, opiekunów prawnych lub osoby faktycznie zamieszkujące razem z uczestnikiem Programu.

 

4. Za realizację usługi asystencji osobistej, uczestnik nie ponosi odpłatności.

 

5. Zakres czynnościowy ustalany jest każdorazowo indywidualnie w zależności od potrzeb i możliwości Uczestnika a także katalogu ról społecznych, które osoba z niepełnosprawnością pełni lub chciałaby pełnić.

 

6. W przypadku, gdy usługa asystenta jest świadczona na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji; wymagane jest także:

a) zaświadczenie o niekaralności;

b) pisemna informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym;

c) pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.

 

7. Wzór karty zakresu czynności w ramach usługi asystencji osobistej do Programu stanowi załącznik nr 8 do Programu.

 

8. Każdy uczestnik Programu zobowiązany jest do informowania Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębnie o wszelkich nieprawidłowościach w realizacji wsparcia asystenta osobistego osoby z niepełnosprawnością.

 

9. Każdy z uczestników Programu zobowiązany jest do informowania Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębnie w trakcie trwania Programu o zmianach dotyczących sytuacji osoby z niepełnosprawnością.

 

10. W przypadku zmiany miejsca zamieszkania poza teren Gminy Dębno uczestnik Programu składa pracownikowi Ośrodka oświadczenie o rezygnacji z udziału w Programie.

 

11. W godzinach realizacji usługi asystenta nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym: usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie o pomocy społecznej bądź usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub z innych źródeł.

 

12 . Zarówno Uczestnik jak i Asystent biorąc udział w Programie, wyrażają zgodę na doraźną kontrolę oraz monitoring świadczonych usług prowadzony bezpośrednio w miejscu ich realizacji, zgodnie z zapisami z części IV pkt. 31 Programu.

 

§3

Postanowienia końcowe

 

1. Osoba zakwalifikowana do Programu jest zobowiązana do respektowania zasad niniejszego Regulaminu.

 

2. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie, obowiązują zapisy Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

 

3. W innych nie wynikających z zapisów Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2025, ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ani niniejszego regulaminu sprawach decyzje co do rozstrzygnięć podejmuje Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębnie.

 

4. Ośrodek Pomocy Społecznej w Dębnie zastrzega sobie prawo do zmiany postanowień niniejszego Regulaminu niezbędnych do prawidłowej realizacji Programu.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Aneta Skórska-Widecka 05-03-2025 14:30
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Aneta Skórska-Widecka 05-03-2025
Ostatnia aktualizacja: Aneta Skórska-Widecka 05-03-2025 14:36